ANNOUONCEMENTS

> 2017 Hall of Fame Induction
Saturday 19th August Hyde School Bath, ME beginning at 4pm

2017 Inductees and Award Winners are in!! For More information follow the link below.

Sunday, March 17, 2013

Weather wreaks havoc in Northeast

It was a season with relatively few weather-related interruptions. Then February came along.
The worst upheaval occurred in New England, where state tournaments in Maine and Massachusetts were postponed due to the snowstorm that slammed the region on the second weekend of February. Originally scheduled as an all-class event that weekend at the Augusta Civic Center, Maine’s three-class tournament was contested at separate high school sites a week later.

Sunday, March 10, 2013

New Englands High School Wrestling

CLICK TO VIEW HS NE AS SPREADSHEET

Year WT Name Place/Record School
2013 106 Peter DelGallo Champion Gardiner
2013 113 Connor Sheehan Champion Fryeburg
2012 132 Brent Waterman Champion Belfast
2008 160 Kote Aldus Champion (5/0) Belfast
2008 103 Carlin Dubay Champion (4/0) Caribou
2006 275 Josh Pelletier Champion (4/0) Foxcroft
2004 152 Decota Cotten Champion (4/0) Noble
2004 145 Chris Remsen Champion (4/0) Camden Hills
2003 152 Decota Cotten Champion (4/0) Noble
2012 138 Dan DelGallo 2nd Gardiner
2009 125 Ryan Toussaint 2nd (3/1) Deering
2009 140 Peter Gilman 2nd (3/1) Massabesic
2009 145 Joey Eon 2nd (3/1) Massabesic
2009 189 Travis Spencer 2nd (3/1) Belfast
2008 145 Jon Smith 2nd (3/1) Dirigo
2008 171 Josh Eon 2nd (3/1) Massabesic
2008 285 Nate Lavallee 2nd (3/1) Cape Elizabeth
2007 171 Josh Eon 2nd (3/1) Massabesic
2007 112 Jeremiah Barkac 2nd (3/1) Dexter
2006 160 Alan Loignon 2nd (3/1) Biddeford
2005 130 Chris Barkac 2nd (3/1) Dexter
1999 160 Dustin Buttrick 2nd (3/1) Marshwood
2011 215 Mike Cyr 3rd (5/1) Scarborough
2010 189 Thomas "TJ" Vallee 3rd (4/1) Cony
2010 171 Stephen Martin 3rd (5/1) Bonny Eagle
2010 135 Billy Gauthier 3rd (4/1) York
2009 171 Stephen Martin 3rd (5/1) Bonny Eagle
2008 145 Jacob Berry 3rd (5/1) Camden Hills
2008 189 Travis Spencer 3rd (4/1) Belfast
2007 140 Joey Eon 3rd (6/1) Massabesic
2006 112 Jeremiah Barkac 3rd (4/1) Dexter
2003 215 Chris Tracy 3rd (4/1) Westbrook
2003 140 Chris Remsen 3rd (5/1) Camden Hills
2000 145 Tom Beyer 3rd (5/1) Noble
1999 171 Tom Whelan 3rd (4/1) Marshwood
1999 125 Brandon Bushaw 3rd (5/1) Westbrook
2012 220 Rhett Chase 4th Camden Hills
2012 113 Connor Sheehan 4th Fryeburg
2011 160 Jacob Powers 4th (3/2) Camden Hills
2011 103 Connor Sheehan 4th (3/2) Fryeburg
2010 189 Tyler Russell 4th (3/2) Morse
2010 130 Zach Fields 4th (4/2) Camden Hills
2008 119 Chris Smith 4th (4/2) Deering
2008 140 Joey Eon 4th (4/2) Massabesic
2007 189 Jesse Rayworth 4th (5/2) Noble
2006 215 James McPhee 4th (4/2) Foxcroft
2006 171 Josh Eon 4th (4/2) Massabesic
2006 130 Tony Gilmore 4th (3/2) Belfast
2004 189 Dan Cofone 4th (3/2) Westbrook
2004 140 Mike Dumas 4th (5/2) Kennebunk
2003 171 Jeff Harris 4th (4/2) Mt. View
2003 135 Brian Bourque 4th (4/2) Sanford
2003 103 Paul Desmarais 4th (4/2) Noble
2001 160 James Cotton 4th (4/2) Noble
2001 140 Dan Whelan 4th (3/2) Marshwood
2001 125 B.J. Hamm 4th (3/2) Lisbon
2000 171 Danny Waite 4th (3/2) Dirigo
2000 160 Josiah Glover 4th (3/2) Camden-Rockport
2000 135 Dan Whelan 4th (3/2) Marshwood
2012 138 Cody Hughes 5th Marshwood
2010 145 Marcus Bubar 5th (5/2) Lisbon
2008 112 Matt DelGallo 5th (3/2) Gardiner
2007 152 Jacob Berry 5th (3/2) Camden Hills
2007 125 Sam Webber 5th (3/2) Mt Blue
2005 125 Jon Hussey 5th (3/2) Marshwood
2005 103 Jeremiah Barkac 5th (3/2) Dexter
2003 130 Levi Rollins 5th (3/2) Camden Hills
2002 171 John Kane 5th (3/2) Deering
2002 135 Chris Remsen 5th (4/2) Camden Hills
2001 275 Steve Weeman 5th (3/2) MCI
2001 145 Ben Goulette 5th (3/2) Morse
2001 125 Pat Howard 5th (4/2) Marshwood
1999 171 Ken Hall 5th (4/2) Massabesic
1999 152 Lucas McKittrick 5th (4/2) Camden-Rockport
2012 220 Josh Andrews 6th Massabesic
2012 152 Jared Jensen 6th Brunswick
2008 135 Cinjin Goewey 6th (2/3) MCI
2008 215 Raistlin Delisle 6th (2/3) Kennebunk)
2007 152 Jon Hussey 6th (2/3) Marshwood
2007 119 Chris Smith 6th (2/3) Deering
2007 112 Jake Longley 6th (3/3) Noble
2005 275 David Smith 6th (2/3) Mtn Valley
2005 215 Josh Pelletier 6th (2/3) Foxcroft
2005 189 Chris Smith 6th (3/3) Mtn Valley
2005 112 Kyle Bonin 6th (2/3) Belfast
2004 275 David Smith 6th (2/3) Mtn Valley
2004 135 Derek Giusto 6th (2/3) Lisbon
2003 160 Brandon Hamilton 6th (3/2) Skowhegan
2002 130 Pat Howard 6th (3/3) Marshwood
2002 103 Chris Barkac 6th (3/2) Dexter
2001 189 Matt Waite 6th (2/3) Mt Blue
2001 171 John Kane 6th (4/3) Deering
2001 135 Dominic Cofone 6th (3/3) Westbrook
2000 140 Ben Goulette 6th (2/2) Morse
2000 119 Daryl Buttrick 6th (2/2) Marshwood
1978 185 Tim Gotto Champion Rumford
1978 155 Bob Elwell Champion Morse
1977 138 Bob Eon Champion Massabesic
1975 185 Earl Boyes Champion Massabesic
1974 185 Earl Boyes Champion Massabesic
1973 185 Earl Boyes Champion Massabesic
1972 132 Dennis Sprague Champion Belfast
1971 Unl Dave Giroux Champion Rumford
1969 136 Bobby Baker Champion (OW) Hinckley
1966 138 Leslie Leighton Champion Sanford
1965 115 Wayne LeBlanc Champion Sanford
1964 Unl Dave Woodsome Champion Sanford
1964 165 Keith Kalman Champion Sanford
1964 127 Doug Libby Champion Sanford
1963 133 Tom Smith Champion Winslow
1978 155 Terry Devereaux 2nd Belfast
1977 119 Larry Gill 2nd Rumford
1976 Unl Steve Nokes 2nd Rumford
1976 155 Dave Gudroe 2nd Dexter
1974 119 Steve DeFillip 2nd Rumford
1973 112 Steve DeFillip 2nd Rumford
1972 136 Dennis Sprague 2nd Belfast
1972 123 Jim Richard 2nd Rumford
1971 149 Jim Rattigan 2nd Dexter
1971 136 Dennis Sprague 2nd Belfast
1971 130 Paul Brown 2nd Belfast
1971 123 Dan Roy 2nd Sanford
1971 116 Rusty Smith 2nd Dexter
1970 130 Roy Treadwell 2nd Sanford
1969 Unl Sandy Bryant 2nd Belfast
1969 171 Dave Ayer 2nd Traip Academy
1969 102 Jim Tuttle 2nd Sanford
1968 HWT John Folsom 2nd Sanford
1967 155 Rod Lavigne 2nd Sanford
1967 145 Mark Treadwell 2nd Sanford
1967 127 Wes Leighton 2nd Sanford
1967 112 Frank DiConzo 2nd Rumford
1967 97 Kirk Boone 2nd Skowhegan
1966 133 Ron Levesque 2nd Sanford
1965 133 Larry Labrecque 2nd Winslow
1965 110 Dick Madore 2nd Biddeford
1978 138 Rick Mansir 3rd Gardiner
1978 119 Mike Caramihalis 3rd Sanford
1977 Unl Steve Nokes 3rd Rumford
1977 185 Jerry Perreault 3rd Sanford
1977 167 Jeff Irish 3rd Rumford
1977 155 Bob Elwell 3rd Morse
1977 145 Pat McLeod 3rd Portland
1976 138 Bob Eon 3rd Massabesic
1975 145 Dave Gudroe 3rd Dexter
1974 155 Barry Goulette 3rd Dexter
1973 185 Lou Gagnon 3rd Fryeburg Academy
1973 132 Harold Tuttle 3rd Massabesic
1973 126 Jim Richard 3rd Rumford
1971 Unl James Crowley 3rd Sanford
1971 149 Allan Pelletier 3rd Winslow
1971 116 Jim Tuttle 3rd Sanford
1970 149 Melvin Box 3rd Belfast
1970 109 Jim Tuttle 3rd Sanford
1969 109 Dave Lehoux 3rd Sanford
1968 189 Joe Violette 3rd Sanford
1968 159 Rod Kilkenny 3rd Skowhegan
1968 116 Peter Leon 3rd Sanford
1967 135 Stan Doran 3rd Biddeford
1966 180 Norm Goulet 3rd Biddeford
1966 112 Dennis Bergeron 3rd Biddeford
1966 103 Roger Brochu 3rd Biddeford
1965 167 Jim Aguiar 3rd Biddeford
1978 145 Jeff Gallant 4th Rumford
1978 126 Steve Plourde 4th Fort Kent
1977 167 Jeff Irish 4th Rumford
1974 105 Dave Magoon 4th Rumford
1969 112 Dan Roy 4th Sanford
1968 102 Jim Tuttle 4th Sanford
1966 180 Dan Higgins 4th Sanford
1966 165 Everett Mink 4th Biddeford
1966 145 Mark Treadwell 4th Sanford